Marketing

Jaka grafika na stronę internetową?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Tworząc stronę internetową swojej firmy, każdy chce, aby była ona dopracowana na ostatni guzik. Wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu. Na wiele kwestii trzeba zwrócić uwagę, jednak często bardzo ważny punkt zostaje pominięty. Mianowicie chodzi tutaj o to jaka grafika na stronę internetową powinna zostać zastosowana. Są do tego pewne techniki
i metody, które sprawiają, że zdjęcia ważą mniej, natomiast prezentują się one bardzo dobrze. Jak tego dokonać?

Jaka grafika na stronę internetową?

Grafika na stronę internetową jest niestety często traktowana w sposób nie do końca odpowiedni. Osoby tworzące stronę nie zdają sobie sprawy z tego jak ważną ona odgrywa role w tym procesie. Po pierwsze zbyt ciężka grafika, może: spowalniać czas ładowania się strony, zwiększać zużycie transferu na danym serwerze. Co trzeba wiedzieć to to, że im dłużej strona się ładuje tym niżej jest pozycjonowana przez Google. Jaka więc grafika na stronę internetową będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia rozdzielczość – osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych zwykle popełniają błąd, który polega na wstawianiu grafik w ich oryginalnej rozdzielczości co nie jest dobrym rozwiązaniem. To działanie nie jest opłacalne, ponieważ zdjęcie i tak zostaje przez przeglądane skalowane i jakość obrazu nie jest lepsza. Statystyki podają, że najwyższa rozdzielczość jaka ma znaczenie na rynku to FullHD a to oznacza 1920×1080 pikseli. Warto więc dostosować się do tych wytycznych, ponieważ większe wartości są po prostu nieopłacalne.

obrazki na stronę www

Odpowiednia kompresja – zapisując obraz w programie, możliwe jest ustawienie odpowiedniej kompresji w celu zmniejszenia jego wielkości, zwykle jednak dzieje się to kosztem jakości. Warto wiedzieć, że w Internecie są możliwe do wykorzystania kompresory online, które potrafią zmniejszyć obraz przy jednoczesnym nieniszczeniu jakości. Dzięki odpowiedniemu skompresowaniu grafik, można przyspieszyć działanie strony, to natomiast wpływa na polepszenie jej pozycjonowania.

Odpowiedni format – format również jest bardzo ważny w trakcie optymalizacji obrazów. Najbardziej popularne jest rozszerzenie .jpg, ma ono zastosowanie u grafik rastrowych. Kolejnym popularnym rozszerzeniem jest .png posiada ono bezstratną kompresje i obsługuje przezroczystość. Warto również na to zwrócić uwagę, aby jak najlepiej zoptymalizować grafikę na stronę internetową.

Różne rodzaje grafik na stronie:

  • Tło – tło sprawiać może trochę kłopotu, ponieważ zwykle musi zostać dopasowane do całej szerokości okna. Jego rozdzielczość powinna być FullHD. 
  • Logo – logo jest jednym z najważniejszych elementów na całej stronie internetowej, musi więc mieć ono dobrą jakość, ostrość, skalowalność i bez względu na swoją rozdzielczość musi się dobrze prezentować. 
  • Ikony – ikony nie ważą zwykle dużo, muszą jednak zostać zapisane jako wektory, aby były jeszcze mniejsze. Zapisanie ich jako wektor sprawi, że nie będą one podatne na skalowanie. 
  • Zdjęcia zamieszczane na stronie – co ważne, podstrona musi wczytywać miniatury, gdyby miały wczytywać się całe zdjęcia, strona otwierałaby się bardzo długo, a nawet byłoby to niemożliwe dla użytkowników smartfonów. Osoba tworząca stronę powinna więc przygotować zarówno miniaturkę jak i zdjęcie właściwe. 

Co zrobić, aby jak najlepiej optymalizować grafikę pod SEO?

optymalizacja grafiki pod SEO

Najlepiej, aby obrazy były oryginalne, niepowtarzalne i własne. W Internecie jest wiele gotowych już grafik, które są ogólnodostępne, jednak to właśnie jest ich główny minus, są popularne i często pojawiają się w sieci, a to niestety nie wygląda dobrze dla robotów przeglądarek. Grafika na stronę internetową powinna posiadać swój własny tytuł i opis alternatywny i oczywiście odpowiednio dopasowany rozmiar.

Nie tylko odpowiednio zoptymalizowane grafiki są ważne na stronie. Wszystkie publikowane treści powinny zostać odpowiednio dopasowane. Jakie teksty gwarantują sprzedaż? Treści muszą być oryginalne i niepowtarzalne, tak aby nie zostały powielana i aby nie znajdowały się w kilku witrynach jednocześnie. Musza zawierać odpowiednią ilość słów kluczowych i fraz,
a także powinny być napisane w sposób przyjazny dla oka i czytelnika.

Grafika na stronę internetową jest elementem, który bardzo mocno wpływa na jej pozycjonowanie w Internecie. Jednak przez wiele osób, szczególnie tych, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron, jest traktowana po macoszemu. Należy jednak zwrócić na kilka kwestii, które pozwolą zoptymalizować obraz w jak największym stopniu. Dzięki temu strona będzie działała dużo szybciej i zmniejszy się zużycie transferu w trakcie jej przeglądania. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj rozdzielczość, format i kompresja. Te i inne wskazówki powinny pomóc, w wyborze jak najlepszych zdjęć.